Chirurgia kręgosłupa

Opis specjalizacji

Kręgosłup jest centralną, kostną strukturą anatomiczną człowieka stanowiącą główną oś i podporę organizmu, tworzy ochronną "tubę" dla rdzenia kręgowego. Zbudowany jest z kręgów oraz krążków międzykręgowych, czyli części amortyzujących kręgosłup. Jego prawidłowe funkcjonowanie to warunek dla utrzymania właściwej postawy i ruchomości, dlatego też schorzenia kręgosłupa są obecnie jednym z głównych problemów społecznych. Każde zaburzenie funkcji kręgosłupa może bowiem prowadzić do utrudnień, albo wręcz uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Problemem staje się aktywność fizyczna, praca, a w niektórych wypadkach zwykłe, codzienne funkcjonowanie. Schorzenia krążka międzykręgowego (najczęściej to dyskopatie) nieleczone lub leczone nieprawidłowo mogą w konsekwencji spowodować trwałe i nieodwracalne objawy neurologiczne, przewlekły ból, zaburzenia funkcji ruchowych, czuciowych i wegetatywnych nóg i rąk, a nawet trwałe kalectwo człowieka. Wiedząc, jak istotne jest prawidłowe pokierowanie procesem leczniczym w chorobach kręgosłupa Lecznica Dzieci i Dorosłych oferuje zabiegi w tym zakresie wykonywane przez zespół wykwalifikowanych neurochirurgów pod kierunkiem adiunkta Katedry i Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Medycznego dr. n. med. Stanisława Kwieka.
  • PLDD - przezskórna laserowa dekompresja dysku. Jest to zabieg naprawczy, wykonywany zanim dojdzie do nieodwracalnej przepukliny krążka międzykręgowego. Jego celem jest zmniejszenie objętości dysku oraz tym samym ciśnienia w jego wnętrzu, co zapobiega pęknięciom pierścienia włóknistego i dalszym uszkodzeniom dysku. Zabieg jest wykonywany laserowo, w miejscowym znieczuleniu lub krótkiej dożylnej sedacji, trwa ok. 15 - 30 min. Szacowana skuteczność to ok. 90%.
  • SED/YESS - selektywna endoskopowa dissektomia. To procedura wykonywana za pomocą specjalistycznego narzędzia - neuroendoskopu, które dzięki wyposażeniu w kamerę i kanały robocze dla narzędzi przekazuje obraz z pola operacyjnego na monitor, a dzięki niewielkiej inwazyjności pozwala uniknąć typowych dla tradycyjnych metod powikłań. Stosuje się ją z dojścia tylno - bocznego, w sytuacji gdy przemieszczenie krążka międzykręgowe do kanału kręgowego jest znamienne. Zabieg trwa ok.30 - 45 min, a pobyt w szpitalu trwa 2 doby.