Adenoidektomia

adenotomia

Adenoidektomia to dla wielu rodziców przerażające słowo, którego znaczenia nie znają. Wiele razy wśród rodziców słyszy się szepty – co to znaczy, co będą robi mojemu dziecku.
Adenoidektomia z języka starożytno – greckiego oznacza [gr. adḗn ‘gruczoł’, tomē ‘cięcie’], med. chirurgiczne usunięcie chorobowo zmienionego migdałka gardłowego (adenoidu).. Choć sama nazwa przyprawia rodziców o zawrót głowy to nie taki diabeł straszny jak go malują.
Migdałek gardłowy jest częścią pierścienia Waldeyera , zwanego również pierścieniem chłonnym gardła i jest to nagromadzenie tkanki chłonnej w gardle. Tkanka ma znaczenie ochronne przed bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi. Pojecie pierścienia wprowadził do anatomii niemiecki patolog Heinrich Wilhelm Gottfried von Waldeyer-Hartz w 1884 roku.
Trzeci migdał znajduje się na tylnej ścianie gardła nad migdałkami gardłowymi i podniebieniem miękkim. Można sobie wyobrazić, że patrząc na twarz leży on „za nosem”. Wygląda jak nieduża grudka uformowana z tkanki limfatycznej.
Czasem migdałek gardłowy nie spełnia swojej funkcji i wręcz odwrotnie, jest atakowany przez bakterie lub wirusy. W tkance limfatycznej migdałków zaczynają się fizjologiczne procesy związane ze zwalczaniem infekcji. W następstwie tych reakcji dochodzi do obrzęku i przerostu tkanki migdałka. W normalnych warunkach po wyzdrowieniu objętość migdałka zmniejsza się samoistnie, jednak gdy infekcje są częste lub dziecko jest alergikiem, do drażnienia tkanki limfatycznej dochodzi często lub wręcz bez przerwy. W takich warunkach migdał nie wraca do wyjściowych rozmiarów. Zdarza się wtedy że adenoid przerasta, co może spowodować całkowity lub częściowy brak drożności trąbki słuchowej, która jest kanałem łączącym gardło z jamą bębenkową. Niedrożność trąbek słuchowych powoduje brak możliwości wyrównania ciśnienia w gardle i uchu w trakcie zmian ciśnienia (przełykanie, gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego), a w następstwie doprowadza do wysiękowego zapalenia ucha.
Przerośnięty trzeci migdał powoduje:
– chrapanie
– zaburzenia snu ( bezdechy, zmęczenie, osłabiona koncentracja, kłopoty z pamięcią, częste wybudzanie w nocy)
– częste choroby uszu
– niedrożność nosa
Zabieg adenoidektomi jest zabiegiem krótki, trwającym do 40 minut. Dzieci po zabiegach piją chłodne płyny, bardzo rzadko odczuwają ból. Często jest tak, że mały pacjent może wyjść do domu w tym samym dniu lub następnego dnia rano.
Lekarze są zdania, że nie powinno się usuwać migdałka gardłowego u bardzo małych dzieci czyli do ok 2-roku życia, niemniej jednak gdy trudności z oddychaniem i bezdechy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie oraz jest duże ryzyko powikłań ze strony uszu, zabieg należy przeprowadzić nawet u malucha.
Nie można zagwarantować, że wycięte migdałki nie przerosną z powrotem, zwłaszcza u małych dzieci zapadających na częste infekcje i będących alergikami.